четвер, 17 листопада 2016 р.

Збережемо світ навколо себе:
з досвіду роботи бібліотек
 міста Світловодська

                                                       “Любімо, бережемо природу –  вічне джерело   нашого життя і творчості.
                                                         Вона  нам стократ більше віддасть,
                                                         ніж  ми їй можемо дати”?
                                                                                         Максим Рильський




  Бібліотеки, маючи унікальні можливості залучення населення до інформаційних ресурсів, відіграють значну роль у вирішенні питань формування у населення екологічної свідомості і виховання екологічної культури як нового способу мислення .
Серед переваг бібліотек – доступність, безкоштовність користування інформацією, можливість надання користувачу таких джерел, де одне й те ж саме питання може бути висвітлене з різних поглядів, адже вони здатні не тільки допомогти  формуванню екологічної свідомості, а й стати  самостійним еколого –просвітницьким закладом.
  Основні функції Світловодських бібліотек – акумуляція, збереження і надання населенню інформації  реалізуються  в напрямі екологічного виховання в повній мірі.
Кожна людина має право на здорове і повноцінне життя в гармонії з природою. Саме для реалізації цього права в різних країнах світу впроваджується і вже успішно працює освітня програма для стійкого розвитку з метою виховання свідомих членів суспільства та формування розуміння взаємозв'язку і взаємозалежності людини і природи, причетності кожного до проблем навколишнього середовища. На базі центральної міської бібліотеки проведені тренінги на тему: “Моя щаслива планета” для школярів ЗОШ № 7,  № 10. Методика таких тренінгів, як частина системи навчальних курсів «Освіта для стійкого розвитку в дії» - є інноваційним навчанням, спрямованим на зміну моделей поведінки та способу життя і звичок учнів.  Діти разом з тренером розглядали тему про цінність природи для життя людини, основні ресурси, їх обмеженість і не відтворюваність; екологічні проблеми рідного краю та причини їх виникнення; досліджували власні звички і стиль життя. Використовувались такі інтерактивні методи навчання, як робота учнів у малих групах, парах, уявний мікрофон, обговорення у загальному колі та ін.
В практичній частині заходу учасники створювали власні проекти: «Рослини - зелені друзі», «Вода - джерело життя», «Вчимося бути дбайливими господарями»,«Збережемо обличчю планети посмішку».
Учасники працювали над роздумами про свій внесок у справу збереження ресурсів планети, визначали бажані зміни у стилі свого життя та планували подальші дії й висловлювали власну позицію щодо дбайливого ставлення до природних ресурсів.
У бібліотеках системи  також була проведена серія тренінгів  “Енергозбереження та енергоефективність”.     Метою цих тренінгів є навчання молодого покоління економії енергетичних ресурсів,  особистої відповідальності кожного за тепло і комфорт у своїх квартирах,  дбайливого ставлення  до використання енергоресурсів, а також  привертання уваги до проблеми енергозалежності України.
   Учасники тренінгу у бібліотеці - філії №3  жваво обговорювали практичні аспекти здійснення системи моніторингу теплоспоживання будівель бюджетної сфери, зокрема, своєї школи.   Подача матеріалу   про  мало затратні кроки, що їх можуть зробити споживачі комунальних послуг для того, щоб зберегти тепло у своїх помешканнях, зацікавила учасників тренінгу можливістю практичного  використання. Девіз “Енергозбереження та енергоефективність – справа кожного”  став заключним акордом  анкетування «Мій стиль життя» .
    Інноваційним проривом  у роботі з молоддю було відкриття на базі ЦМБ кіноклубу Docudays UA «New life», що дало змогу новими засобами підійти  до обговорення проблеми чистого довкілля в сіті.     Так було    проведено засідання кіноклубу Docudays UA «New life» про базове право людини у системі екологічних прав, а саме право на безпечне для життя і здоров'я довкілля з використанням документального кіно «Вітаємо на Фукушімі».
Це право означає можливість проживати у такому навколишньому природному середовищі, що не спричиняє шкоди здоров'ю, можливість користуватись природними благами: дихати чистим повітрям, пити чисту воду та використовувати чистий ґрунт для вирощування рослин. Фільм про наслідки аварії в Японії  на АЕС «Фукушіма -1» привернув увагу всіх учасників заходу до того, що нерозумні дії людей можуть повернутися великим нещастям, бідами усього людства.
Після перегляду фільму відбулося з'ясування думок учасників в групах щодо питання порушення екологічних прав людини у фільмі; ставлення до героїв та їхніх проблем. Занепокоєні ситуацією, старшокласники провели паралель між японським містом в 20 кілометрах від аварійної АЕС та нашим містом, замислилися над екологічними проблемами.
       До Дня Землі і Дня довкілля  в різних куточках нашої держави організовуються природоохоронні заходи  -  «Посади своє дерево», «Наша допомога птахам», «Струмочок, річечка, ріка», «Первоцвіт», «Збережи ялинку».    Маючи таке багатство, як книга, бібліотеки просто не мали права не приділити уваги екології, не бути причетною до збереження та відродження життя на Землі.
    Разом з усіма жителями Землі  бібліотеки святкували День Землі У цей день все населення планети має згадати, що Земля це наш спільний дім,  який треба тримати в порядку. Про це можна було дізнатися з виставки – пам’ятки «Енергозбереження сьогодні – зелена Земля завтра» та відео презентації «День Землі» у бібліотеці – філії №8.
   З метою підвищення у підростаючого покоління екологічної культури, екологічного мислення, виховання любові до природи бібліотекарі філії №3 запросили учнів 10 класу ЗШ №5  на екологічний квест «Прости нас, Земле, нас – людей століття».
Учасники гри-пошуку поділилися на 2  команди «Фіалки» та  «Квітковий дельфін». Справжнє змагання в ході проведення  цікавих заходів: екологічного тесту  “Екологічний патруль”, екологічних  порівнянь «Гарно, як…», еко - вікторини  «Про дива і таємниці природи-чарівниці» проявили кмітливість винахідливість та знання учнів з цієї тематики.
   Цікаво пов’язавши  екологію та краєзнавство, нетрадиційно пройшли  еко  -етапи  з природного краєзнавства.  Поетична мандрівка  «Безмежно з дитинства кохаю красу свого рідного краю…» у формі конкурсу-пошуку  книг місцевих літераторів  «Хто швидше   продекламує  уривки  про красу природи  Світловодщини» продемонструвала  любов  дітей до поетичного слова та майстерність декламування.
  Еко - проекти команд показали, що молодь здатна вже зараз шукати засоби рішень "дорослих" екологічних проблем, відповідального відношення  до навколишнього світу.
День Землі "Прекрасна зелена планета" пройшов у бібліотеці - філії №2
Учні  5 класу школи  №1  мали можливість поспілкуватися з мандрівником, мистецтвознавцем, екологом і фотографом  - Романом Воєводіним.
Майстер – клас «Зроби кульку з насінням рослин», який провів  Роман Воєводін  дав можливість познайомитися з  давньою японською методикою ведення садівництва по висіванню квітів не копаючи ґрунту. Ідея виявилася дуже проста. Кожен з учнів  взяв участь в спонтанному безкорисливому садівництві. Змішавши насіння квітів з землею і глиною юні садівники з цієї суміші виліпили кульки. Останній і найважливіший  крок – залишити свою сідбомбу де - небудь  на вулиці, що і зробили діти на клумбі біля бібліотеки. Озеленення пройшло весело і легко.
  В рамках клубу за інтересами для юнацтва «Сузір’я» за темою «Флора і фауна» проведений  еко - круїз «Хіт-парад природних дивовиж»: користувачі за допомогою слайд презентації мали змогу  переглянути природні дива світу та відповісти на запитання вікторини.
   Чорнобильська катастрофа вразила весь світ, приголомшила людей страшним розмахом незвіданої раніше біди, трагічні наслідки якої відчуватиме ще не одне наступне покоління. Вибух, що стався 26 квітня 1986 року в Чорнобилі, ось уже 30  років не втихає у нашій свідомості.    До цієї чорної  дати в   бібліотеці – філії №3 було проведено низку заходів «Ви чули, як плаче спустошена Прип’ять, за скоєний гріх розіп’ята живцем».  Збагнути масштаб, зануритися в жахливу атмосферу найбільшої техногенної катастрофи людства змогли користувачі бібліотеки  під  час  репортажу біля книжкової виставки-експозиції та перегляду відеороликів по темі «Чорнобиль не має минулого часу» .
   День інформації присвячений 30 – річчю Чорнобильської трагедії проведений у бібліотеці – філії №7 . Читачам бібліотеки була презентована літературно - книжкова виставка "Чорнобиль - довгий слід трагедії" яка дала осмислити та усвідомити масштаби трагічних подій, розбудити почуття відповідальності перед наступним поколінням, відчути  глибоку повагу до людей, які віддали своє життя в ім'я майбутнього життя людства. Присутні переглянули фото - виставку «Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить». Фотографії надав учасник  ліквідації аварії на АЕС  депутат міської ради Кучугурний А. Л. Годину пам’яті «А душа людська пам’ятатиме вас»  провели разом з нашими земляками - ліквідаторами аварії В.С. Щербаковим та О.О. Федоровим, які поділилися спогадами  про найжахливішу катастрофу людства. 
   Для шкільного дитячого табору ЗОШ №9 до Всесвітнього  дня охорони навколишнього середовища була проведена працівниками бібліотеки – філії №7  мандрівка до лісу метою якої  було продовжити розвивати пізнавальний інтерес до природи рідного краю, до  шанобливого ставлення до всього живого. Під час подорожі діти розповідали про свої подорожі до лісу, пригадували правила поведінки  в лісі, відгадували  загадки про тварин та пригадували прислів’я про птахів, грали в гру «Відгадай птаха за описом».
А наприкінці намалювали картину акварельними фарбами в стилі петриківського розпису. Малювати  було весело й незвично, адже малювали не пензликами а  пальчиками. До  бібліотеки – філії №7 завітали також члени клубу "Юний натураліст" на турнір ерудитів «Загадки природи»,  який  складався з п’яти турів. Команди-учасники – «Екопарус», «Зелений білборд», «Екопрофесор» – демонстрували свої знання про птахів, звірів і дерева. Згадували пісні, літературні твори, відгадували загадки про природу. В конкурс було включено раунд ілюстрацій, завдання  якого – намалювати знак «Бережи природу».  Мета даного екологічного  турніру в ігровій формі збагатити та систематизувати знання юних читачів про тваринний і рослинний світ, привчати дітей спостерігати за природою рідного краю; виховувати бережливе ставлення до природи.
Світловодськ – місто туристичне. Яскравим підтвердженням цьому стало проведення в рамках відзначення 62-ої річниці від дня заснування міста Світловодськ туристичного фестивалю «Світловодськ - фест 62».     Його основна мета – привернути увагу до туристичного потенціалу нашого краю, що славиться чарівною природою, давньою історією, видатними діячами, пам’ятними місцями, пам’ятками історії і архітектури. Ну і звичайно, талановитими людьми.    На алеях парку культури і відпочинку
 ім.  Т. Г. Шевченка розгорнулось по-справжньому масштабне і цікаве дійство.   Ніхто не міг пройти і повз  презентаційного ряду від Центральної міської бібліотеки та бібліотек-філій. Тут  в рамках акції «Бібліотека під відкритим небом» відбулась демонстрація відеофільму «Світловодськ туристичний», презентація нового відеофільму «Місто наших мрій», тематичні експозиції краєзнавчого змісту та творча галерея місцевих літераторів. Цікаву розважальну програму   бібліотек – філій : конкурси, вікторини, читання віршів про наш край,  зустрічі з місцевими літературами на алеї портретів видатних людей міста, майстер – класи по художньому розпису  - відвідало рекордна кіль кількість  мешканців Світловодська та гостей міста.
Свято пана Гарбуза з цікавинками відбулося у бібліотеці-філії № 2 , на яке були запрошені молодь і дорослі читачі. На заході працівники бібліотеки розповіли про головного у городньому царстві – шанованого пана Гарбуза, його почесне місце у народній медицині, кухні та обрядовості. Всі бажаючі мали можливість на свій смак розмалювати і прикрасити улюблену українцями городню культуру – гарбуз, який у добрих господарів вродив на славу.
У жовтні спільно з бібліотекою №3 та ЗОШ №5  стартував  еко - проект "Оксамитовий сезон", в якому брали участь учні 9-11 класів, батьки, вчителі, бібліотекарі та читачі бібліотеки, який планується провести у два етапи, восени та навесні. Кожна група учасників  створювала свій власний квітковий дизайн з певною тематикою та задумкою. Тісна співпраця бібліотеки-філії№3 і школи продовжилася у підборі літератури по флористиці та дизайну, внаслідок чого учасники еко - проекту   висадили   Бузкову алею. Це тільки перші успішні кроки у створенні краси навколо, попереду багато ідей, творчих задумів та плідної роботи школи та бібліотеки.
   Про стан навколишнього середовища та шляхи виходу з екологічної кризи,  любов та бережливе ставлення до матінки-природи рідного краю, про громадянську свідомість, екологічну культуру та інші питання з учнями  ПТУ №5 м. Світловодська говорили на виховній годині: “Екологія нашого краю“.  Бібліотекар  розповіла учням про найважливіші екологічні проблеми області: високий ступінь техногенного навантаження, радіаційний стан, проблеми загальнодержавного та місцевого значення, зокрема про будівництво сміттєпереробного комплексу твердих побутових відходів замість сміттєзвалища по дорозі до села Павлівка Світловодського району Під час обговорення учні  ПТУ №5  внесли свої пропозиції щодо покращення умов навколишнього середовища нашого міста.
Для бібліотекарів нашого міста, що працюють з молоддю у центральній міській бібліотеці проведений бібліотечний семінар на тему : «Популяризація екологічних знань з метою формування екологічної свідомості»,  на  якому провідні спеціалісти ЦМБ надали фахові консультації з екологічної тематики та  запропонували використовувати як традиційні так і зовсім нові форми екологічних знань комплексного, освітнього, оглядового характеру, а також діалогові, ігрові та інтерактивні екологічні заходи.
  Підводячи підсумок про проведену роботу з екологічної освіти молоді можна зробити висновок, що бібліотеки мають унікальні можливості у вирішенні питань формування у населення екологічної свідомості та виховання екологічної культури як нового способу мислення.
        
                                                Директор Світловодської ЦМБС

                                                 Головачова Т.М.

Немає коментарів:

Дописати коментар