середу, 29 листопада 2017 р.

Бібліотечна робота з туристичного краєзнавства: традиційні та інноваційні аспекти

( досвід роботи Світловодської ЦМБС )

   Пропонуємо для вас досвід Світловодської централізованої бібліотечної системи з краєзнавчо – туристичного напрямку, а саме представимо як традиційні так і інноваційні аспекти нашої роботи.
 Основні форми  та методи роботи, які застосовуються  для бібліотекарів, користувачів бібліотек та мешканців міста включають в себе:
v Участь у вебінарах, форумах, організація семінарів краєзнавчо–туристичного спрямування
v Участь у конкурсах
v Комплексні форми заходів з туристичного краєзнавства
v Участь у громадському житті.
v Популяризація туризму шляхом створення власної друкованої та відеопродукції
Отже, наведемо приклади сучасних традиційних та нетрадиційних форм роботи.
   Бібліотеки Світловодської ЦМБС постійно беруть участь та були відзначені у багатьох обласних та Всеукраїнських конкурсах, за результатами яких неодноразово запрошувались на форуми всеукраїнського рівня. Так, нещодавно директор ЦМБС Тетяна Миколаївна Головачова   була запрошена на Всеукраїнський форум – фестиваль  «Малі міста України» м. Київ, де успішно презентувала  відеоролик, створений працівниками ЦМБС  «Світловодськ… моє натхнення, моя любов».  Представники урядових організацій, міністерств, мери малих міст України,  відомі  громадські діячі, які були присутні на форумі, відкрили для себе чудове, привабливе, туристичне   місто з гарними краєвидами та хорошою інфраструктурою.
  Велика краєзнавча та пошукова робота проводилась юними користувачами  бібліотек системи – учнівською молоддю, які взяли участь в обласному краєзнавчому конкурсі «Я пам’ятаю! Я пишаюсь!». Роботи ввійшли в десятку кращих робіт області і нагороджені грамотами за участь у конкурсі.
 На конкурс бібліотеки на Мулярській м. Львів представлена відео робота «Мандрівка під вітрилами», яка ввійшла до збірки «TRAVEL NOTES»  (конкурс історій про подорожі)
   Актуальним на наш погляд був конкурс відео Представництва ЄС в Україні. Користувачка нашої бібліотеки, яка відвідувала тренінги з тепло збереження в місті, з нашою допомогою  підготувала відео роботу «Тепла оселя в моєму місті». Робота була відзначена  та в якості подарунка, отримали безкоштовні квитки на  молодіжний культурно – мистецький захід в місті Київ.
   З метою підвищення  професійного рівня  та обговорення   питань краєзнавчо – туристичного спрямування   провідними спеціалістами центральної бібліотеки постійно організовуються  семінари бібліотечних працівників з відвідуванням краєзнавчих місць світловодщини.
Семінар – практикум «Мій рідний край – моя  історія жива» відбувся на базі Захарівського краєзнавчого музею, де бібліотекарів дуже гостинно прийняли працівники музею, провели краєзнавчу екскурсію та надали приміщення для роботи  в рамках семінару.
До уваги учасників семінару «Історія краю в серцях поколінь» був представлений  медіа-архів краєзнавчих матеріалів:
·       це відеоматеріали  та електронні презентації про будівництво Кременчуцької ГЕС,  затопленню Новогеоргіївська
·       про учасників світової  війни  1941 – 1945 років – наших  земляків,
·       свідчення очевидців про голодомор в нашій місцевості,
·       інформація про керівництво містом,
·       туристичні маршрути Світловодська та інші.
        Світловодські бібліотекарі знову мали можливість підвищити свою кваліфікацію, взявши участь у виїзному семінарі-практикумі «Краєзнавство та туризм: інформаційні ресурси ». В програмі семінару  - майстер – клас «Секрети успішної екскурсії», який  провели для його учасників  працівники міського краєзнавчого музею.

 Літературно – мистецький напрямок.
   Все, що душа довірила словам» - таку назву мала презентація книги Костя Оверченка «Люблю тебе таку, яка ти є…», яка відбулася  в рамках літературно – краєзнавчої конференції «Історичне минуле рідного краю та любов до України в творах видатного поета – земляка Костя  Оверченка» Учасники зустрічі здійснили заочну подорож батьківщиною поета – вуличками Новогеоргіївська , слухали спогади поета.
  У просвітницькому центрі Свято-Покровського собору вже стало традицією проведення  конкурс на краще читання власних віршів «Таланти рідної землі». Організатори  літературного вечора - просвітницький центр, управління культури та освіти – присвятили його   рідному краю та рідному місту. А допомагали в проведенні заходу працівники Світловодської ЦМБ. Вони ж підготували і чудову тематичну відео презентацію та створили збірку поезій «Барви рідної землі.»
Історико- патріотичне краєзнавство.
Осмислення своєї ролі  є неможливим для особистості без  знання  історичної спадщини рідного краю, зокрема Світловодщини.
Мало любити свій край - його ще треба добре знати. Про   героїчні роки  національно – визвольної боротьби розповів дітям депутат міської ради, керівник міського осередку Всеукраїнської громадської організації «Сокіл» - Олександр  Попічко на годині історії «За свободу України, за її кращу долю». В розповіді згадуються революційні  події, що відбувалися на території  Кіровоградщини з початку минулого століття до подій сьогодення: революції Гідності та антитерористичної операції.
Патріотичний урок–зустріч «Мужності й геройства свято» відбувся  із  захисниками незалежності  і територіальної цілісності України . Під час заходу був здійснений  екскурс  в історію українського козацтва й усіх українських збройних формувань.
Туристично – екологічний напрямок.
   Світловодськ – місто туристичне. Яскравим підтвердженням цьому стало проведення в рамках відзначення дня заснування міста Світловодськ туристичного фестивалю «Світловодськ – фест», в якому активну участь взяли працівники  системи. Його основна мета – привернути увагу до туристичного потенціалу нашого краю, що славиться чарівною природою, давньою історією, видатними діячами, пам’ятними місцями, пам’ятками історії і архітектури.
   Цікаву розважальну програму   бібліотек – філій : конкурси, вікторини, майстер – класи по художньому розпису  - відвідало рекордна кількість  мешканців Світловодська та гостей міста.
    В рамках акції «Бібліотека під відкритим небом» відбулась демонстрація відеофільму «Світловодськ туристичний», тематичні експозиції краєзнавчого змісту, проведені цікаві вікторини, конкурси, ігри.
   До Всесвітнього дня туризму біля Палацу культури було організовано загальноміське туристичне свято, в програмі якого працівниками ЦМБС проведений туристичний  інтерактивно - пізнавальний квест. Бібліотекарі   проводили  пізнавальні  ігри, вікторини. Учасники складали  туристичні пазли , збирали  наосліп рюкзак    з необхідними речами для походу, монтували  палатку, проводилась гра з орієнтування на місцевості.
   Майстер – класи  - одна з найактивніших і популярних форм  серед  дітей та підлітків на відкритому повітрі.  «Рідне місто – очима дітей»  - такий майстер – клас  надихнув на творчість багатьох юних мешканців нашого міста.
  Презентаційний ряд творчої галереї місцевих літераторів в парку культури і відпочинку не залишився без уваги  мешканців міста. Тут літератори  представляли свої літературні твори, молодь декламувала власні вірші.
Екотуризм –  один із цікавих напрямків діяльності бібліотек.
 Традиційно кожного року проводиться  еко - проект "Оксамитовий сезон", в якому беруть участь старшокласники, батьки, вчителі, бібліотекарі та читачі бібліотек.  Кожна група учасників  створює свій власний ландшафтний дизайн, висаджує молоді дерева, прибирає певну ділянку території.
Майстер – клас «Подорож екокульки» - одна із нетрадиційних форм проведення заходів.  Змішавши насіння квітів з землею і глиною юні садівники з цієї суміші виліпили кульки. Останній і найважливіший  крок – залишити свою сідбомбу де - небудь  на вулиці, що і зробили  юні користувачі. Озеленення міста пройшло весело і легко.
Екоквест на галявині – одна із  інтерактивних та пізнавальних форм  еко – туристичного краєзнавства, який передбачає проходження встановленого маршруту з різноманітними завданнями.
На більш серйознішому заході  студенти  ПТУ №5 презентували  екопроекти  розвитку  нашого міста, а саме «Екологічні проблеми нашого міста», «Розвиток туризму», «Туристичні маршрути»
  Участь у громадському житті міста здійснюється завдяки партнерству із такими організаціями  як :
Літературне об'єднання «Літо»
Громадська організація «Наше місто»
Міський краєзнавчий музей, архів
Міський осередок Всеукраїнської
громадської організації «Сокіл»
Всеукраїнське товариство «Просвіта»
Станція юних натуралістів
  На Веб-сайті «Світловодська міська центральна бібліотека»  представлена рубрика “Місто на Дніпрі”, яка містить інформаційні ресурси для громади:
·       Влада
·       Рішення виконкому
·       Громадські організації
·       Краєзнавство
·       Засоби масової інформації
·       Місто в кіно
·       Перелік перейменованих вулиць

Створення власної відеопродукції краєзнавчо-туристичного  напрямку – одне із інноваційних форм роботи бібліотек нашої системи.
В підрубриці «Місто в кіно» на сайті світловодської міської бібліотеки відвідувачі  мають можливість переглянути  відеофільми, створені працівниками бібліотеки спільно з ТРК «Веселка».
·       «Світловодськ туристичний»,
·       »Мандрівка під вітрилами»,
·       «Світловодськ – місто світла і води»,
·       «Світловодськ – місто туристичне»
Зараз у вас є нагода переглянути уривок одного із власних відеофільмів «Світловодськ – місто світла і води»
Друкована продукція  представлена бібліографічними  покажчиками літератури, бібліографічними посібниками, рекомендаційними списками літератури, буклетами, збірниками літературних творів і т. д.
Наприклад в бібліографічному посібнику «Перлини Світловодщини. Сім чудес Світловодська» розміщена бібліографічна інформація про Православний Просвітницький Центр при храмі Покрова Пресвятої Богородиці, Кременчуцьку ГЕС, меморіал загиблим при форсуванні Дніпра «Вічний вогонь», місця відпочинку та ландшафтні парки.
Інші матеріали містять інформацію про стан та перспективи екології краю, рідкісні тварини нашого краю,  про юні таланти,  рекламні та інформаційні буклети.
  Завершуючи тему традиційних та  інноваційних форм  туристично - краєзнавчої роботи бібліотек, можна сказати, що традиційні форми краєзнавчої роботи  під впливом часу змінюються, стають більш яскравими і ефективними, наближеними до жителів, а  інноваційні форми дають можливість рухатись вперед, розвиватись і розвивати рідне місто і рідну країну.
 Методист Світловодської 
центральної бібліотеки
Наталя Підгірна




Вебінар   Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва «Роль бібліотек в розвитку туристичного краєзнавства»

(в рамках Міжнародногороку сталого розвитку туризму)

Немає коментарів:

Дописати коментар