понеділок, 17 травня 2021 р.

 

«ЄВРОПА ДЛЯ УКРАЇНИ – ЦЕ НЕ ПРОСТО ГЕОГРАФІЧНЕ ПОНЯТТЯ. ЄВРОПА – ЦЕ Є МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ, ЦЕ ЄДНІСТЬ І СОЛІДАРНІСТЬ».
День Європи ми відзначаємо як наше, українське історичне свято. Тому 13 травня, в центральній міській бібліотеці був проведений право просвітний захід з переглядом фільму Docudays UA «Боротьба Джамали» видатної шведської журналістки та режисера Елін Йонссон.
Саме цей фільм був обраний для перегляду, тому що перемога кримської татарки, українки Джамали на Євробаченні – є яскравим прикладом солідарності Європи з Україною.
Журналістка Елін Йонссон зафільмувала життя Джамали та її родини в Україні і Криму, змалювавши її трагічну сімейну історію та нинішню неспокійну ситуацію і складність становища кримських татар у наш час.
Фільм висвітлює мету Джамали, яка в останні роки стала голосом цілого народу - це прагнення донести трагедію своєї нації через мистецтво і творчість.
Після перегляду відбулось активне обговорення фільму. Учасники дискутували про значення особистостей в історії, про війну і мир, права людей під час конфліктів.
ЦМБ, модератор проєкту «Кіноклуб Docudays UA
як інструмент просвіти з прав людини»
Ніна Шмакова.



«ЄВРОПЕЙСЬКА МОЗАЇКА» В БІБЛІОТЕЦІ
Напередодні Дня Європи в Україні центральна міська бібліотека запропонувала читачам познайомитися з цікавими фактами про країни Євросоюзу та взяти участь в майстер - класі.
Після невеличкої віртуальної подорожі, учасники заходу за допомогою бібліотекаря Надії Дуканіч зробили європейську символіку власними руками.






Говоримо «Добрий день!» мовами Європи.

Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи.
Бібліотека-філія№3 пропонує переглянути відео-мовний словник, який стане вам в пригоді під час ваших мандрівок.
Безвізовий режим з ЄС та зростання популярності і доступності міжнародного туризму дозволив українцям більше подорожувати, для багатьох з'явився привід почати вивчення іноземних мов.
Приїжджаючи в нерідну для туриста країну, потрібно намагатися поважати культуру та звичаї місцевих людей. Найважливішою ознакою хорошого тону є вітання. Як сказати «здрастуйте» на різних мовах країн ЄС?
У країнах «слов'янського світу» вітання схожі на слова «здрастуйте», «привіт», або «добрий день».
Україна - «Здоровенькі були», «вітаю»;
Білорусь - «дзень добрі», «дабридзень», «прівітанне»;
Польща - «вітам», «Добрі пополудні»;
Чехія - «добрі ден», «добро одполедне»;
Сербія - «добро поподне», «тверезо»;
Хорватія - «поздрав», «добро посліеподне»;
Македонія - «розсудливо», «добро попладне»;
Болгарія - «здоровий», «здоровий», «доб'р следобед»;
У країнах Прибалтики вітання схожі тільки у латишів і литовців:
Латвія: «Лабаса рітас» - доброго ранку; «Свейкс» - Привіт;
Литва: «Герас рітас» - доброго ранку; «Свейкі» - привіт:
Естонське вітання схоже на фінське «ТЕРВЕЙ». Різниця у вимові. «Доброго ранку» фінською мовою «Хюва хуомента», Або коротко «Хуоменна». Те ж словосполучення на естонському: «Тере хоммікуст».
Так як романська група мов утворилася під впливом процесів, що відбувалися в Римській імперії, вітання на різних мовах "світу латинського» схожі один на одного. Різні тільки вимови. В Іспанії «Буенос Діас», у Молдові - «Буена зіва» - це побажання доброго ранку.
Німецька мовна група включає в себе такі країни, як Німеччина, Австрія, Великобританія, Бельгія, Швейцарія, Люксембург, Швеція, Данія, Норвегія та інші країни. «Доброго ранку» буде звучати так: «Гутен морген». Це вітання з різним вимовою використовують в Німеччині, в Швеції і в інших країнах.
Італійці вітають один одного словом «чао».
Французьке вітання «бонжур» крім Франції поширене в Бельгії і Швейцарії.
Греки вітаються словом «Ясас». «Гаян СОУ» ще одна форма сучасного грецького вітання. Острів Кіпр розділений на турецьку і грецьку. «Турецькі греки» говорять слово «здрастуй» так: « салам », або «Мехраб».

Всі люди радо зустрічають того, хто з ними привітався. Давайте ж прагнути до знань іноземних мов і говорити, хоча б слово "Вітаю" на різних мовах світу


                                             Зоя Позовна, провідний бібліотекар бібліотеки - філії №3




"Відкривай для себе Європу!"
У понеділок, 10 травня, в Україні стартувала інформаційна кампанія з нагоди Дня Європи, який відзначатиметься 15 травня.
День Європи відзначається щороку 5 травня Радою Європи та 9 травня Європейським Союзом. В України свято відзначають із 2003 року у третю суботу травня.
Наша бібліотека приєднується до святкування і підготувала до цього дня низку заходів. Пропонуємо до Вашої уваги книжкову виставку "Відкривай для себе Європу!"
Олена Дзигар, провідний бібліотекар бібліотеки - філії №8






Відкриваємо Європу

День Європи в Україні відзначають у третю суботу кожного травня. Вперше заходи, присвячені цьому дню, проводилися в 2003 році. Відзначення цього дня - ще одна можливість для мешканців України долучитися до європейських цінностей.
У 2021 році День Європи в Україні припадає на 15 травня.
Напередодні свята в бібліотеці – філії №2 пройшов просвітницький захід «Відкриваємо Європу», на який були запрошені учні 1 –ї школи. В цей день юнаки та дівчата мали змогу познайомитись з історією, культурою, літературою європейських країн, економіка і культура яких тісно переплітаються між собою.
Презентуючи виставку «Різноманітна Великобританія», бібліотекар Деревянко Світлана розповіла про історію, культуру та традиції цієї країни. Багато цікавого, невідомого, загадкового, що таїть в собі Великобританія молодь дізналася з країнознавчого екскурсу «Цікаві факти про Великобританію», а саме: музеї в Англії безкоштовні, найбільш затребуваним напоєм є чай, у лондонському метро створені спеціальні майданчики для виступу музикантів та інше… Родзинкою цього заходу був пізнавальний трек «Емблема футбольного клубу Англії». Учні дізналися історію виникнення емблеми, значення символів зображених на ній.
Також діти прийняли участь у вікторині «Що я знаю про Європу?», грі – подорожі «Казкова мандрівка по країнах Європи». Разом з героями книг вони залюбки мандрували сторінками улюблених книг.
Це свято вкотре нагадало, що Європа починається не за кордоном України, вона починається у серці кожного з нас. Європа – це історичний дух України, це її майбутнє.
Дякуємо за співпрацю директору ЗОШ №1 Климчук О. А., кл. керівнику Панаріній Н. С., вчителю - асистенту Мисяк О. С. , бібліотекарю Пілявській О. В.

Лариса Пономаренко, провідний бібліотекар бібліотеки - філії №2




Немає коментарів:

Дописати коментар