середу, 22 лютого 2017 р.

«Коли-небудь ми станемо щасливими» - фільм про людську гідність та свободу слова.


Соціальна справедливість та права людини - базові цінності, які необхідні кожній людині для того, щоб стати щасливою.

20 лютого, у Всесвітній День соціальної справедливості в центральній міській бібліотеці відбувся показ документального кіно про права людини в  рамках Кіноклубу з прав людини Docudays UA. В заході взяли участь учні 10 –го класу ЗОШ № 10, а для перегляду був обраний фільм польського режисера Павла Височанського «Коли-небудь ми станемо щасливими».
  В стрічці розглядаються  важливі і гострі проблеми людського життя, серед яких бідність, злочинність, порушення людської гідності. Головним героєм є молодий хлопець – Даніель, з найбільш нужденного містечка в Польщі - Ліпіни. Юнак мріє зняти фільм, й робить все для того. Щоб зняти стрічку, він купує мобільний телефон з відео камерою. Пропускаючи уроки в школі, знімає своїх знайомих, розпитуючи про їх мрії.  Чи справдяться ті мрії бодай для когось?
Перед учасниками заходу постали питання про те, чи можна «забезпечити» щастя; що означає словосполучення «соціальна справедливість» та що потрібно героям для щастя?
Фільм викликав бурхливе обговорення у глядачів. Працюючи в групах, вони виділили права людей, які були порушені в стрічці, змогли правильно осмислити побачене та надати вірні відповіді на поставлені питання.
Як експерта, на перегляд фільму працівники бібліотеки запросили головного спеціаліста Світловодського бюро правової допомоги Максима Ільченка. Фахівець також ознайомив школярів з Декларацією  про  права  людини,  Преамбулою до Європейської конвенції прав людини, надав роз’яснення з багатьох основоположних прав.
Модератор кіноклубу Ніна Шмакова у дискусійній формі провела обговорення таких понять, як: «права людини», «щастя» і «соціальна справедливість», що допомогло школярам розібратися у цих важливих поняттях та пов’язати їх між собою. А також замислитися над тим, за що з вищепереліченого повинна відповідати сама людина, а за що — держава та уряд?

Фільм не залишив байдужим жодного з учасників і присутні ще раз переконались: вони мають право бути щасливими і втілювати свої навіть найменші мрії в реальність.

                                  Тетяна Головачова

                                  директор Світловодської ЦМБС





четвер, 9 лютого 2017 р.


 «Все, що душа довірила словам»








Програма
 літературно - краєзнавчої конференції «Історичне минуле рідного краю та любов до малої  Батьківщини в творах видатного поета – земляка Костя Оверченка»




Назва виступів
Час
Виступаючий
1.
Вступне слово :» Світловодськ, Новогеоргіївськ. Легенди і дійсність...»

13.00 – 13.15
Ливада Марина Миколаївна, завідуюча відділом обслуговування ЦМБ
2.
Краєзнавчий екскурс «Історичне минуле рідного краю у фактах, кіно та фото документах»
13.15 –14.00
Директор краєзнавчого музею Бутко А.О.)
3.
Презентація про затоплення  Новогеоргіївська «Город, которого нет»

14.00 – 14.20
Галіченко Галина Петрівна, бібліотекар відділу ослуговування ЦМБ
4.
 «Поет, що народився там, «де Дніпро тече».
(Коротка біографія поета – земляка Костя Оверченка)
14.20 – 15.00
Ливада Марина Миколаївна, завідуюча відділом обслуговування ЦМБ
6.
Відео-звернення К. Оверченка до земляків з міста Єлгави (Латвія)
15.00 – 15 . 20
Кость Оверченко, поет, перекладач,літерату-рознавець
7.
 Презентація збірки « Люблю тебе таку, яка ти є…»

15.20 – 15.45

Голова літературного об’єднання «Літо» Лаврик Лідія Андріївна
8.
Художній замисел як втілення ідей автора поезій
15.45 -  16.00
Дзюник Наталья Вікторівна художник-ілюстратор книги К.Оверченка
9
Знайомство із творчістю поета. Декламування віршів. Творче спілкування
16.00 – 16.30
Учасники конференції







четвер, 2 лютого 2017 р.

Зустріч з українським "імператором" залізних строф 

         26 січня стартував обласний тиждень поетичного читання «Мандри в пошуках України» (до 120-річчя від дня народження Є. Маланюка).
       Євген Маланюк – одна з найяскравіших постатей української літератури XX ст., на жаль, ще мало досліджена в рідній країні. Творчість Євгена Маланюка – різноманітна й різнобарвна. Поезія Євгена Маланюка багато в чому автобіографічна, адже в його вірші – це його бачення світу, розуміння непростих подій, свідком яких йому випало стати. У віршах митці про кохання поєдналися чисте високе почуття і земна пристрасть.
    Літературна експедиція «Як перший пелюсток весни», що відбулася 26 січня в читальній залі Центральної міської бібліотеки, повела учнів 11 класу сзш №7 у світ інтимної лірики поета. Бібліотекарі намагалися познайомити старшокласників з історіями написання Євгеном Маланюком деяких ліричних творів, що були народжені як першим захопленням, так і справжнім коханням.
     Євген Маланюк завжди подобався жінкам. Гарний, мужній, атлетичної будови, високого зросту, він постійно закохувався і вмів причаровувати. Ганна Кузнєцова, Міла Неспокойчицька, Ольга Юзкова, Ганна Редер, Наталія Лівицька-Холодна, Зоя Равич, Богумила Савицька…
Але дізнатися, ким були адресатки маланюкової інтимної лірики замало. Щоб почути і пізнати поета, необхідно читати його вірші. Протягом літературної експедиції  учениці – Діана Гусейнова, Мадіна Кузібаєва та інші декламували одні з найкращих ліричних творів поета: «І завше сниться: липень, сад, кущі…» , «Як перший пелюсток весни…», «Одна пісня» тощо.
Почесним гостем заходу стала відома поетеса нашого міста Лідія Лаврик, яка закликала старшокласників читати неординарні вірші Є. Маланюка та вивчати його багату й цікаву спадщину.
З метою вшанування  пам’яті Євгена Маланюка у Cвітловодському ПТУ №5 зі студентами груп К -6 і СТВ - 4 бібліотекарями філії № 2 і бібліотекарем училища була проведена година поетичного читання "Поет української державності".
Ім'я Євгена Маланюка стало широко відомим лише на початку 90-х років минулого століття, через три десятиліття після його смерті. Довгий час творчий доробок цього самобутнього і талановитого поета був під забороною радянської пропаганди, яка причепила йому "ярлик" яскравого представника "українського націоналізму".
        Насправді ж він лише палко любив свою Батьківщину, за межами якої змушений був прожити більшу частину життя, і "сумно" жартував, що зазнав трьох еміграцій і двох інтернувань. Любов до рідної землі додавала наснаги творити, виливаючи її у динамічних поетичних рядках і публіцистичному слові.
       Молодь переглянула презентацію про життєвий і літературний шлях поета "Євген Маланюк - шлях емігранта, творчість патріота", а бібліотекарі  ознайомили з маловідомими фактами із біографії Є. Маланюка. Юнаки та дівчата були захоплені   його віршованими рядками:
"Внук кремезного чумака,
Січовика блідий праправнук,
Я закохавсь в гучних віках,
Я волю полюбив державну"
  Тиждень поетичного читання «Мандри в пошуках України» з нагоди відзначення 120-річчя від дня народження Євгена Маланюка   бібліотека – філія №3 розпочала з презентації книжкової виставки «Співець свободи і братерства».
   На книжковій виставці була представлена стаття академіка Г. Клочека «Князь духу і мислі» присвячену 100-річчю з дня народження Є.Маланюка, яка була надрукована в газеті «Народне слово» від 30 січня 1997р. Цікаво було читачам познайомитись і  з книгами представленими на книжковій виставці.

     Для користувачів  бібліотеки проведений  Інтернет - огляд  «Ходімо в мою душу, в мій храм", присвячений пам'яті  Є. Маланюка. Читачі були ознайомлені з біографією письменника, його життєвим та творчим шляхом. Для молодших читачів бібліотеки пройшла година поетичного читання.  Діти читали вірші Маланюка «Похід», Липень», «Варяги», «Чужиною», та інші.  Читаючи вірші, учасники  пройнялись співчуттям до поета-земляка, який любив Україну до останнього подиху.
30 січня в бібліотеці – філії №7 відбувся цікавий і неординарний захід під назвою       «Поет абстрактів і контрастів : Євген Маланюк».  Молоді Ревівського мікрорайону випала нагода дізнатися наскільки феноменальною і багатогранною в українській літературі минулого й нинішнього століття є постать Євгена Маланюка – поета, культуролога, літературного критика; одного з найяскравіших і найталановитіших постатей вітчизняної літератури ХХ століття. Присутні з неймовірним задоволенням  декламували поетичні твори  літератора, дискутували та висловлювати власні міркування щодо актуальності його поезій.  Хоч би яка Маланюкова  поезія  не лунала цього дня у стінах бібліотеки, у кожному її рядку незримо присутня Україна, рідний степовий край,  звучить  віра у відродження нації і держави.
Основні теми творчості – боротьба за національне і соціальне відродження України, за її державність; біль з приводу втрачених політичних здобутків 1917–1920 рр. розглядалися на літературно - мистецькій годині "Євген Маланюк",  яку провели в бібліотеці - філії №8 для вихованців школи - інтернату №1   в рамках обласного тижня  поетичного читання "Мандри в пошуках України". Читачів філії також зацікавила виставка - портрет "Євген Маланюк: шлях емігранта, творчість патріота"(для широкого кола читачів) та пам'ятка, підготовлена бібліотекою до цієї дати "Євген Маланюк".
Завдяки широкій популяризації творчості Євгена Маланюка в рамках   тижня  поетичного читання «Мандри в пошуках України»  читачі бібліотек та мешканці міста відкрили чудовий світ поезій Євгена Маланюка, овіяний любов’ю до України, до її степів і рівнин, до своєї малої  Батьківщини та її людей.

    Керівник Світловодської ЦМБС  Головачова Т. М.